Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

"Aby nieść miłosierdzie"

29 kwietnia Biblioteka Publiczna w Mońkach zaprosiła na spotkanie z  autorem książki „Aby nieść miłosierdzie. Biografia siostry Immaculaty Marianny Olechno 1884-1983”. Pan Marek Hyjek bardzo  interesująco opowiadał o tej niezwykłej osobie , chlubie ziemi monieckiej. 

Marianna Olechno urodziła się w 1884 r. w nieodległym od Moniek Bagnie. Zamieszkała u brata w Wojszkach , stamtąd wyjechała do drugiego brata do Ameryki. W USA zaangażowała się bardzo w działalność charytatywną i zarobiła pieniądze na założenie zgromadzenia zakonnego, co od zawsze było jej marzeniem. Po powrocie do Polski założyła w Wasilkowie Stowarzyszenie Służebniczek Niepokalanej, które miało przekształcić się w zakon. Wszystkie te plany zniweczyła II wojna światowa. Wojna, która zmusiła Mariannę Olechno do ciągłego ukrywania się, wojna, która pozostawiła po sobie wiele sierot, którymi zaczęła zajmować się po wojnie w Wasilkowie. Niestety władze komunistyczne odebrały jej dzieci, pod jej opieką pozostało tylko 5 sierot, z którymi w roku 1953 przeprowadziła się do Moniek do domu, którego budowę sama sfinansowała, a który później stał się domem zakonnym Terezjanek. W wieku 87 lat wstąpiła do zakonu i tu w Mońkach dożyła prawie 100 lat. Jej całe życie było świadectwem dobra i miłości, pasja i zaangażowanie w pomoc ludziom było niewyobrażalne.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Markowi, oraz wszystkim osobom, którzy służyli pomocą w wydaniu tej książki  za przypomnienie nam postaci siostry Immaculaty Marianny Olechno. Jako organizatorom miło nam, że niektórzy znaleźli czas, by posłuchać pięknej opowieści (ilustrowanej wieloma zdjęciami) o pięknym życiu.

Wiesława Filipkowska

 
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org