Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

„Cudze chwalicie swego nie znacie”

12 maja odbyła się wycieczka słuchaczy UTW do Knyszyna. Naszą ideą jest poznawanie najbliższej okolicy. Byliśmy już na jednodniowych wypadach w Tykocinie, Supraślu i w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wyprawę rozpoczęliśmy od Jeziora Zygmunta Augusta, zwanego również Jeziorem Czechowskim. Powstał on w roku 1559 przez spiętrzenie Nereśli, lustro wody ma 300 ha. Zauroczyła nas spokojna tafla wody i piękna pogoda. W Knyszynie trafiliśmy najpierw do kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty, później oglądaliśmy ekspozycje w Domu Klattów, zwanym inaczej domem Piaseckich, bo tak nazywali się ostatni właściciele, którzy przekazali budynek gminie i dzięki temu mogło tam powstać regionalne muzeum. Po drodze zatrzymaliśmy się przy lamusie plebańskim, niestety ten obiekt czeka jeszcze na lepsze czasy. Przy Rynku posłuchaliśmy o bogatej historii tego miejsca, następnie spacerem przeszliśmy ulicą Białostocką (dawniej Dworną) do miejsca, gdzie kiedyś stał dwór królewski, stajnie i inne budynki towarzyszące. Dziś niestety nie ma śladu dawnej świetności, pozostał jedynie budynek manufaktury tkackiej, ale to już zupełnie z innych czasów. Przed nami widać było górę Królowej Bony. Później trafiliśmy na doskonale zachowany cmentarz żydowski, który założono na groblach królewskich sadzawek. Nasz przewodnik- Tadeusz Skutnik mówił nam o 10 cmentarzach, które znajdowały się na terenie Knyszyna i okolic, świadczy to o różnorodności etnicznej i kulturowej mieszkańców tych ziem. Na wzgórzu przy drodze do Tykocina zachowało się kilka nagrobków cmentarza prawosławnego, u jego stóp rozpościera się nekropolia katolicka z ładnie zagospodarowaną przestrzenią przed bramą. Po drugiej stronie drogi wojewódzkiej znajduje się m-ce gdzie w czasie II wojny światowej był obóz pracy. Naszym kolejnym przystankiem była restauracja Kugel. Narzekań nie słyszałam. Po naładowaniu akumulatorów pojechaliśmy do Kalinówki Kościelnej. Obejrzeliśmy tam  odrestaurowany lamus, który służy obecnie jako muzeum regionalne i przepiękny drewniany (modrzewiowy) kościół pw. Św. Anny z XVIII wieku. Na fali zadumy i refleksji zajrzeliśmy jeszcze na  cmentarz i pełni wrażeń wróciliśmy do Moniek.

31 maja zapraszamy na pieszą wędrówkę wokół IV Fortu zakończoną ogniskiem w gospodarstwie agroturystycznym „Leśna Polana” (zapraszamy do zapisywania się), 9 czerwca na wykład „Bezpieczeństwo w mediach elektronicznych”, 17 czerwca na spotkanie muzyczne z Antonim Czajkowskim i zespołem „Pogodna Jesień” a 27 czerwca na spotkanie z pisarką Moniką Sawicką.

 

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org