Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

"Domy, które mówią. Obrazy z życia dawnych Moniek"

13 września odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Domy które mówią" i promocja książki "Domy, które mówią. Obrazy z życia dawnych Moniek".

Publikacja powstała w wyniku realizacji projektu "Domy które mówią" w ramach programu "Równać Szanse" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Mońkach. W projekcie uczestniczyli uczniowie monieckiego gimnazjum i LO. Efektem projektu jest wystawa starych zdjęć, którą można obejrzeć w Bibliotece Publicznej w Mońkach i książka pokazująca Mońki "przedpowiatowe". Naszym zadaniem było sprawdzenie, czy to prawda, że w roku 1954 nasza miejscowość liczyła 250 mieszkańców i 24 drewniane chałupy kryte strzechą. Taki obraz Moniek kreowano- to miasteczko miało być swoisty pomnikiem socjalizmu-a takowy najlepiej, żeby powstawał w szczerym polu. Poszukiwania w ogólnodostępnych archiwach i rozmowy z mieszkańcami nieco zaburzyły ten obraz- coś tu jednak było! Gwałtowny rozwój Moniek zaczął się po roku 1954, tego nie sposób zanegować, ale osada funkcjonowała jak miasteczko już przed wojną.

Nasze poszukiwania wsparł swoją wiedzą dr Przemysław Borowik, który napisał wstęp do naszej książki. Kto jest ciekawy wyników projektu zapraszamy do zapoznania się z książką "Domy, które mówią. Obrazy z życia dawnych Moniek", którą będzie można wypożyczyć w bibliotece. Jeśli ktoś z Państwa chciałby coś dodać i uzupełnić nasze informacje zapraszamy do biblioteki.

Wiesława Filipkowska-koordynator projektu "Domy, które mówią. Poznajmy historię Moniek"
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org