Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Hulajnogą i autostopem z Siemiatycz do Chin

2 grudnia na zaproszenie Biblioteki Publicznej gościł w Mońkach młody podróżnik z Siemiatycz, który po ukończeniu studiów postanowił pooglądać trochę świata. Ponieważ z kasą było krucho wyruszył autostopem . Jego wyprawy to podróż przez Europę, inne to złapanie jachtu do Meksyku i kilku miesięczny tam pobyt, Maroko, Dania Szwecja Norwegia. W piątek opowiadał nam o swojej wyprawie nad Bajkał, później przez Mongolię do Chin, ze szczególnym uwzględnieniem Wyżyny Tybetańskiej. Tym razem Pan Tomek wziął ze sobą hulajnogę i jak zwykle plecak i namiot, by być całkowicie niezależnym. Nocując często korzystał z couchsurfing (strona internetowa, na której można znaleźć darmowe noclegi), a nawet z zaproszeń podwożących go kierowców. I tu zagadka Jakimiuka- ten Pan spotyka samych życzliwych ludzi, czy to w Rosji czy Meksyku, czy na innym krańcu świata.

Dlaczego podróżuje? Krótko mówiąc by poznać siebie w różnych sytuacjach. Podróże rozwijają też kreatywność i pomysłowość, pozwalają docenić to co masz i przekonać się czego tak naprawdę potrzebujesz, nowe miejsca wpływają na ożywienie zmysłów, a poznawanie nowych osób może być niesamowitą inspiracją. O wyprawach Pana Tomka można poczytać na stronie Jaktodaleko.Bardzo ważne jest też wyrabianie sobie własnego zdania na temat pewnych stereotypów np. czy Rosjanie tylko piją, czy uchodźcy są agresywni, czy Polacy są lubiani za granicą?

Zwiedziliśmy z Panem Tomkiem kawał świata i mam nadzieję, że zarówno starsi jak i młodsi słuchacze wyszli z tych spotkań z pozytywnymi wrażeniami.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org