Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

"Ludwik Zamenhof"

14 listopada słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję wysłuchać wykładu  na temat powstania języka esperanto i o jego twórcy Ludwiku Zamenhofie. Spotkanie poprowadziła Pani Elżbieta Karczewska (prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, esperantystka, bibliotekarka, pracująca w Filii nr 14 Esperanto-Libraro Książnicy Podlaskiej w Białymstoku). Pani Elżbiecie towarzyszył student wolontariusz z Holandii Marc Konijnenberg.

Ludwik Zamenhof-twórca esperanta urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859. Biegle władał językiem polskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, łaciną i greką. W tym czasie miasto zamieszkiwały cztery grupy narodowościowe – Polacy, Rosjanie, Niemcy i Żydzi. Dochodziło do nieporozumień i konfliktów. Zamenhof idealistycznie wymyślił, że jeśli powstanie wspólny język to wszyscy ludzie będą "braćmi". W 1887 roku powstał pierwszy podręcznik do nauki języka esperanto. Znawca trzydziestu języków stał się lirą esperanta, jak nazwali go później esperantyści. Tymczasem oddźwięk na język międzynarodowy rozbrzmiewał coraz głośniej. Dzieło zaczęła omawiać prasa, a z zainteresowaniem spotkało się także poza granicami kraju. Z Polski, Francji, Bułgarii i Rosji nadchodziły listy z chęcią pomocy w popularyzacji nowego języka. Wreszcie podręcznik lingvo internacia wyszedł ponownie, a esperanto ruszyło na podbój świata. Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917.

Na temat języka esperanto i działań Białostockiego Towarzystwa Esperantystów można dowiedzieć się na stronie Białostockie Towarzystwo Esperantystów 

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org