Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Mazurzy, Mazowszanie, Mazurzanie

11 lutego spotkaliśmy się z Jarosławem Wasilewskim, pracownikiem Muzeum Historycznego w Ełku, przewodnikiem i pilotem wycieczek. Jego pasje to: przyrodoznawstwo i historia regionu. Opowiadał nam o Mazurach w ujęciu etnograficznym i historycznym. Dowiedzieliśmy się, że pierwotnie Mazurzy pochodzili z Mazowsza, na co wskazuje min. wiersz Lenartowicza

"Mazur ci ja, Mazur,

Spod Warsawy rodzic"

Mówili w domu po polsku, byli ewangelikami, ale msze były podobne do katolickich. Każdy Mazur dostawał na urodziny Kancjonał (śpiewnik), z którym Go chowano.

Mazurów traktowano  jak Niemców. Szczególnie okrutni byli żołnierze Armii Czerwonej. Wielu Mazurów zginęło podczas ucieczki i walk, inni emigrowali po wojnie. Na tereny Prus przybywali przesiedleńcy ze Wschodu. Mazurzanie to termin mający oznaczać osoby mieszkające na Mazurach, ale mające swoje korzenie gdzie indziej. Dziś do mazurskiej tożsamości przyznaje się zaledwie 1400 osób w Polsce. Dowiedzieliśmy się , że 45 km od Moniek, we wsi Ostrykół znajduje się dawny ewangelicki drewniany kościół z 1667 roku, jeden z nielicznych na Mazurach. Był on odrestaurowany w 1933 r. Na sali była też osoba, której rodzice brali ślub w tym kościele. Wojny złamały życie wielu osobom i wyrywały rodziny z ich gniazd.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org