Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Nasza trudna niepodległość.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, Biblioteka Publiczna wraz z Monieckim Towarzystwem Historycznym w osobach Państwa Anny i Bogdana Bielińskich, przygotowała wystawę "Nasza trudna niepodległość". Prezentujemy na niej stare zdjęcia i dokumenty, oraz przedmioty codziennego użytku z dwudziestolecia międzywojennego. Bardzo nam było miło powitać na otwarciu, które odbyło się 7 listopada wielu znamienitych gości oraz ofiarodawców. Wykład wprowadzający wygłosił Bogdan Bieliński.

Najliczniejszy zbiór, to zbiór fotografii Michała Mieczkowskiego udostępniony nam przez Agnieszkę Jakowuk. Są to zdjęcia ze szkoły podchorążych piechoty w Grudziądzu, z ćwiczeń, sal wykładowych, a także z wycieczki po Polsce, którą odbyli młodzi wojskowi w roku 1928. Widać na nich jak szybko budowano (np. Gdynia) i odbudowywano kraj i jak dumni byli z tego Polacy.

Mieszkańcy naszego terenu służyli przed laty w armii carskiej (często w twierdzy Osowiec), stąd zdjęcia w rosyjskich mundurach, później zamienionych na polskie. Oprócz wymienionego już Michała Mieczkowskiego są tu zdjęcia innych polskich wojskowych pochodzących z naszego terenu-Mieczysława Geberta, Józefa Bogdańskiego, Bolesława Maciorowskiego i wielu innych, niestety dziś już anonimowych postaci. Czasem brakowało nam wszystkim czasu i cierpliwości, by wysłuchać starszych ludzi i wiedza, którą posiadali odeszła bezpowrotnie. Często też powojenny reżim pozamykał ludziom usta, a zdjęcia w wojskowych mundurach były niszczone dla własnego bezpieczeństwa. Oprócz zdjęć wojskowych prezentujemy wiele pięknych zdjęć rodzinnych, które udostępniła nam Maria Szorc i Teresa Kurban. Inną grupą są dokumenty, szczególnie interesujący zbiór posiada Barbara Jabłońska, najstarszy "kwit" pochodzi z 1897r. i jest pisany cyrylicą. Poza treścią bardzo ważne jest, kto go wystawił, gdzie, kto podpisał. Bardzo ciekawym eksponatem jest też obraz z lat 20. XX w. podarowany nam przez Reginę Dajnowską. Inni ofiarodawcy, którzy udostępnili nam materiały to: Bogdan Bieliński, Andrzej Blaszko, Kamil Bratkowski, Maciej Grygo, Natalia Kajdres, Mieczysław Klimowicz, Anna Kotiuk, Mateusz Maciorowski, Adam Masłowski, Klaudia Niemczyk, Teresa Mlejnek-Dylewska, Bożena Wroceńska. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Wystawę można będzie oglądać w bibliotece do dnia 1 grudnia. Więcej zdjęć na stronie biblioteki.

Anna i Bogdan Bielińscy

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org