Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Niepodległościowe dyktando miejskie.

Język ojczysty łączy wszystkich Polaków, jest podstawowym elementem tożsamości narodowej. Walka o język polski toczyła się przez cały okres zaborów. Największe zasługi miały tu matki uczące pacierza, ojcowie dający przykład patriotyzmu, kościół katolicki, literatura, nauka. To w latach 1807-1815 Samuel Linde wydał sześć tomów "Słownika języka polskiego". Tak więc język polski przetrwał niewolę, a wręcz rozkwitł w postaci min. pieśni historycznych. W pieśni "Boże, coś Polskę..." wystarczyło zmienić słowa: Naszego króla zachowaj nam, Panie zastąpić słowami Ojczyznę wolną racz na  wrócić, Panie! Z utworu chwalącej cara stała się najbardziej znaną pieśnią patriotyczną. Taka jest moc słowa.       

Naszym podstawowym obowiązkiem jest więc dbałość o język polski, o jego piękno i poprawność. Dyktando miało być swoistym sprawdzianem stanu rzeczy. Na sali zgromadziło się około 20 osób gotowych zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji. Była tu duża reprezentacja młodzieży, ale nie tylko. Szczególnie ucieszyła nas obecność mamy i córki piszącej ramię w ramię to samo dyktando. Wielu z nas nosi strach przed oceną i tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy to w sobie przełamali.

Dziękujemy Joannie Kisło i Marcie Wiercioch za pomoc w sprawdzaniu prac, Wiesławie Magnuszewskiej za promocję wydarzenia. Pani Bogusławie Wysockiej-Gudel i uczniom klasy II tżg ZSOiZ za przygotowanie pierniczków i ciast umilających czas wolny. Pani Ewie Wiatr i BPN za udostępnienie filmu. Partnerami organizatora, czyli Biblioteki Publicznej w Mońkach byli : Moniecki Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach, Gimnazjum w Mońkach i portal e-monki. Patronatem honorowym objął Burmistrz Moniek.     

Zwycięzcami zostali: Zuzanna WiszowataAnna Bielińska i Karolina Karwowska. Inne prace nie były dużo gorsze, ale regulamin przewidywał trzy główne nagrody. Zwycięzców zapraszamy po odbiór nagród do Biblioteki Publicznej w Mońkach.     

Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

Wiesława Filipkowska

Tekst dyktanda:

Kim właściwie jestem?

        

Byłem w ostatniej klasie szkoły podstawowej, kiedy zrozumiałem,a przynajmniej tak mi się zdawało, czym jest patriotyzm. Przez wiele lat kojarzyłem to pojęcie z umiłowaniem historii, i wszystkiego, co ojczyste. W wieku dojrzałym deklarowałem pomnażanie wielkich polskich dóbr własną pracą i osobistym wysiłkiem wykorzeniania wszystkiego, co mogłoby mojej ojczyźnie, w jakikolwiek sposób,  zagrażać.

Wymagałem od siebie, gdyż rozumiałem, że bycie Polakiem zobowiązuje. Pamiętając o przeszłej tragedii mojego narodu, o okrucieństwach, które nas spotkały, szczerze pragnąłem pokoju, szczęśliwej wspólnoty, która wolna i niepodległa, będzie wzrastać w potędze i chwale. I cóż?       

Dziś, mimo że głęboko przeżywam i celebruję niepodległość własnego kraju, mam niedookreślone uczucie powątpiewania. Waham się, jestem niezaangażowany. Tak, to prawda, klęczę nad grobami, oddaję hołd narodowym bohaterom. Ze łzami w oczach śpiewam: „Boże, coś Polskę...”

W święto niepodległości, stałem z bukietem kwiatów na Rossie, pod  pomnikiem Naczelnika. Pamiętam, jak płonące, biało-czerwone znicze pod krzyżami Orląt Lwowskich, budowały wyjątkowy nastrój. Strużka wody na moim policzku była zapewne śladem mżawki . Jednak ów patriotyzm,o którym mówię teraz, to nie ten sam, co wspomniany  na początku. Dawniej, nie musiałem rozważać własnej tożsamości.        

Obecnie, kiedy jesteśmy częściej  Europejczykami niż Polakami, kiedy staliśmy się wspólnotą pomieszanych ludów, ras i języków, mam coraz więcej wątpliwości. Ni stąd ni zowąd zadałem sobie pytanie: „Kim właściwie jestem?”. Upłynęło trochę czasu zanim znalazłem odpowiedź.

„Jestem Polakiem” - odrzekłem  sam sobie. A Polska, w poprzek, wszerz i wzdłuż, będzie zawsze Polską.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org