Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Rozpoczęcie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

15 października odbyło się rozpoczęcie roku akademickiego 2014/2015 Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Publicznej w Mońkach pod patronatem Burmistrza Moniek i przy współpracy z Monieckim Ośrodkiem Kultury.

Uczestnicy spotkania deklarujący chęć bycia studentami otrzymali z rąk Pana Burmistrza indeksy i wysłuchali wykładu inauguracyjnego "Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju", który wygłosił dr Leszek Szczasny. Prelegent jest z wykształcenia politologiem i filozofem, a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym podróżnikiem. Podróżuje za grosze, jeśli może przemieszcza się autostopem, śpi pod chmurką lub korzysta z darmowych noclegów, które gwarantuje przynależność do społeczności CouchSurfing. Interesują Go przede wszystkim ludzie i ich codzienne życie.

Wykład był ilustrowany pięknymi zdjęciami Pana Leszka. W tym roku minęło 20 lat od bratobójczych walk pomiędzy Tutsi i Hutu, w których zginęło około 800 000 ludzi. Obecnie Ruanda jest krajem nadziei, a jego stolica Kigali nazywana jest Singapurem Afryki. O swoich pierwszych wyprawach Pan Leszek Szczęsny opowiada w swojej książce "Świat na wyciągnięcie ręki", którą można wypożyczyć w naszej bibliotece. Po wykładzie można było uzyskać pierwszy wpis do indeksu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mońkach ma na razie charakter grupy nieformalnej, mam nadzieję, że jego uczestnicy wykażą chęć założenia stowarzyszenia, co umożliwiłoby nam aplikowanie o środki z zewnątrz i staranie się o patronat wyższej uczelni. Na drugi wykład zapraszamy w listopadzie. Czekamy na chętnych - nigdy nie jest za późno, by dołączyć do grona osób o otwartych umysłach i miło spędzić czas

Wiesława Filipkowska
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org