Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Rysunki monieckich licealistek w Bibliotece Publicznej

 

15 maja 2014 roku w Bibliotece Publicznej w Mońkach odbyło się otwarcie wystawy rysunków trzech monieckich licealistek:  Anny Hryniewickiej, Magdy Przygodzkiej i Marty Zajkowskiej. Dziewczęta od kilku lat, dla przyjemności, szkicują ołówkiem na podstawie zdjęć portrety różnych osób. Swojej pasji poświęcają wiele wolnego czasu. Wiedzę na temat  rysunku pogłębiają w oparciu o książki i Internet.  Czują emocjonalną więź z własnoręcznie wykonanymi pracami i dlatego nie lubią rozstawać się z nimi. Żadna z dziewcząt nie planuje związać z rysowaniem swojej przyszłości zawodowej.

Zebranych powitała p. Agnieszka Michaluk. Następnie p. Barbara Kuprel przedstawiła autorki rysunków i zaprosiła wszystkich do wysłuchania opinii o ich pracach napisanych przez dr hab. Marię Sękowską (Kierownika Studiów podyplomowych na Wydziale Artystycznym Animacji komputerowej i etiudy filmowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uprawia ona malarstwo, rysunek i grafikę. Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych i ponad 40 wystawach indywidualnych - w kraju i za granicą.), które przeczytała p. Agnieszka Michaluk. Autorka recenzji skierowała do dziewcząt wiele słów uznania i podziwu dla ich pasji i talentu. Nazwała „młodymi artystkami”.  Na pamiątkę udziału w wystawie licealistki  otrzymały w formie pisemnej recenzje swoich prac.

Następnie p. Agnieszka Michaluk przeprowadziła rozmowę z bohaterkami spotkania. Opowiadały one o początkach swojej pasji oraz o tym, że rysowanie jest dla nich źródłem radości i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Mówiły też o emocjach towarzyszących procesowi powstawania rysunków. Później były pytania publiczności do autorek prac, podziękowania i gratulacje.

Spotkanie otwierające wystawę, świetną grą na gitarze, urozmaicił Pan Timur Slavov – nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia w Mońkach, który przybył do naszego miasta z Ukrainy. Jest absolwentem Państwowej Uczelni Kultury w Melitopolu oraz Wydziału Muzycznego Państwowego Uniwersytetu im B. Chmielnickiego w Melitopolu. Kilkakrotnie uczestniczył w występach zbiorowych oraz indywidualnych (na Ukrainie i w Polsce). Gra na gitarze i perkusji. Sam też komponuje. Występ artysty zebrani nagrodzili gromkimi brawami. Utwory w jego wykonaniu dostępne są na YouTube oraz pod adresem myspace.com/timurslavov/music/albums

Na zakończenie publiczność została zaproszona na kawę i herbatę oraz na słodki poczęstunek.

Wystawę rysunków można oglądać w Bibliotece Publicznej w Mońkach (ul. Białostocka 25) do 15 czerwca 2014 roku,  w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Barbara Kuprel
Agnieszka Michaluk
 
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org