Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Silne kobiety w książkach i życiu. O bohaterkach z naszych stron.

O kobietach z naszych stron rozmawialiśmy 12 lutego z Katarzyną Drogą. Autorka urodziła się w 1965 roku w Zambrowie na Podlasiu. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, po czym przez kilka lat pracowała w wyuczonym zawodzie jako nauczycielka języka polskiego. Następnie zmieniła profesję – podjęła się pracy dziennikarskiej i redaktorskiej w gazetach edukacyjnych i prasie kobiecej, co czyni do dziś.

Debiutancką powieścią Katarzyny Drogi jest książka pod tytułem „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca. Dwa lata później w roku 2015 ukazała się jej kontynuacja zatytułowana „Pokolenia. Powrót do domu”. Obydwie książki stanowią swoisty zapis dziejów rodziny Katarzyny Drogi, której ojciec był lekarzem na Podlasiu.

Autorka ciepło wspomina doktor Jolę Żukowską, która pracowała później w Mońkach i małżeństwo Babynków. W 2018 roku została wydana książka Katarzyny Drogi z zakresu literatury biograficznej, która nosi tytuł „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Autorka przywraca pamięć o Aleksandrze Szczerbińskiej- "jest ona symbolem kobiet tamtych czasów i ich walki o niepodległość. A wniosły one w tę walkę o wolność bardzo dużo pracy, siły, uczyć i patriotyzmu – sprawa polska była dla nich niezwykle ważna. I mimo to nigdzie tych kobiet nie ma: ani na pomnikach, ani w podręcznikach- mówiła Pani Katarzyna.

Gorąco polecamy twórczość Katarzyny Drogi.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org