Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

"Smartfony, notebooki, tablety, sieci bezprzewodowe, mikrofalówki co robić by mniej szkodziły naszemu zdrowiu"

4.10.2017r. odbył się pierwszy wykład UTW w roku akademickim 2017/2018. Przeprowadził go doktor inż. Jerzy Sienkiewicz, specjalista z zakresu statystyki medycznej, właściciel Podlaskiego Ośrodka Naukowo-Badawczego, wice prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Białymstoku. Mówiliśmy o tym czego nie widać, czyli głównie o falach elektromagnetycznych i ich wpływie na zdrowie i samopoczucie ludzi. Liczne badania, min. "żywej krwi" wskazują, że taki negatywny wpływ istnieje, co więcej piszą też o tym w instrukcjach obsługi telefonów komórkowych. Wykład nie miał na celu zniechęcenia do używania komórek, notebooków i innych nowoczesnych urządzeń, przypominał tylko o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa przy ich używaniu.

Wszystkim uczestnikom bardzo podobał się temat spotkania, dzięki któremu poznali nowe wiadomości na temat fal elektromagnetycznych. Ciekawym punktem prelekcji było ćwiczenie na oczy poprawiające widzenie o nazwie Palming (z ang. palm – dłoń), które wykonuje się w następujących krokach:

-przysuń się do stołu lub biurka i oprzyj na blacie oba łokcie. Plecy i kark utrzymuj w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. Aby zachować odpowiednią pozycję, pod łokcie możesz podłożyć książki,

-rozgrzej dłonie, pocierając je energicznie o siebie,

-przyłóż rozgrzane dłonie na otwarte oczy. Palce dłoni powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na środku czoła. Zamknij oczy. Nie dotykaj zamkniętych powiek i nie uciskaj nosa,

-staraj się przywołać w pamięci miłe wydarzenie – spacer po lesie lub łące, coś co sprawiło ci przyjemność,

-po pewnym czasie zaczniesz widzieć czerń. Im głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia,

-po kilku minutach otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie, posiedź chwilę, patrząc przed siebie. Zanim wstaniesz, oddychaj głęboko i powoli.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org