Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Spotkanie z Szymonem Hołownią

27 października gościliśmy w Mońkach Szymona Hołownię- dziennikarza i publicystę, który podzielił się z nami swoją receptą na „robienie dobra”. Od lat szukał on swojej drogi życiowej- w zakonie, w ratownictwie medycznym, studiując psychologię i zajmując się dziennikarstwem, kierując stacją telewizyjną Religia.tv. Do Afryki trafił zbierając materiały do książki „Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie”- to co  zobaczył w zambjiskim sierocińcu pchnęło Jego życie na nowe tory. Siostry misjonarki opiekowały się tam prawie czterdziestką dzieci, z których większość umierała. Ośrodek  utrzymywany był z prywatnych darowizn i brakowało tam wszystkiego. To stało się impulsem do założenia fundacji Kasisi, której celem stało się zapewnienie stałego i stabilnego wsparcia dla sierocińca. Później był wiejski szpital w Ntamungendze w Demokratycznej Republice Konga i hospicjum w Kabundze w Rwandzie. Powstała druga fundacja Dobra Fabryka. Obie działają w oparciu o finansowanie społecznościowe  www.fundacjakasisi.plwww.dobrafabryka.plwww.dobroczynne24.pl

Książka „Jak robić dobrze” opowiada o pracy wszystkich tych ośrodkach, ale przede wszystkim przedstawia ludzi. Autor zwraca uwagę na aspekty społeczne, na cła zaporowe w Europie na produkty z Afryki, na tzw. chciwość świata, którą trudno jest zmienić. To co możemy zrobić to zacząć od siebie. W pomocy innym najtrudniejsze jest to, by pomagać nie stawiając warunków i nie oceniając,  według Szymona Hołowni to nie my jesteśmy sędziami.

Spotkanie wzbudziło wiele emocji, mam nadzieję, że tych dobrych było więcej. Okazało się, że Pan Szymon zna Mońki, pracował jako streetworker w Białymstoku z Ewą Drewnowską, Zbyszkiem Smółko i z innymi osobami.

Dziękujemy wszystkim za obecność, przepraszamy chłopaków z breakdance za zajęcie sali i dziękujemy MOK za jej udostępnienie.

 
Wiesława Filipkowska
 
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org