Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Spotkanie ze świadkiem historii

18 marca 2015 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zaprosił uczniów klasy III „b” ze  Szkoły Podstawowej nr 1 im.  Jana Pawła II w Mońkach (wraz z wychowawczynią panią Ewą Konopka) na spotkanie ze świadkiem historii panem Włodzimierzem Zmarzlikiem – mieszkańcem Moniek od 1954 roku. Nasz gość w latach 1957 - 1986  był redaktorem „Gazety Białostockiej” – najstarszej gazety codziennie wydawanej (do dnia dzisiejszego) w Białymstoku. Jej pierwszy numer ukazał się 2 września 1951 roku. Obecnie ukazuje się ona pod nazwą  „Gazeta Współczesna”. Przez wiele lat był współodpowiedzialny za rozwój oświaty i kultury w Mońkach. Początkowo był kierownikiem Wydziału Kultury, a później pełnił funkcję zastępcy głównego inspektora Wydziału Oświaty i Kultury przy Powiatowej Radzie Narodowej w Mońkach. W latach 1975 - 1990  był dyrektorem Monieckiego Ośrodka Kultury.

Pan Zmarzlik opowiedział uczniom o genezie swojego przyjazdu do Moniek oraz o warunkach życia w pierwszej powiatowej wsi w Polsce, o budowie ulic i budynków, o powstawaniu szkół, o narodzinach miasta i o ludziach, którzy to miasto budowali. Wspomniał też o Święcie Ziemniaka, którego był inicjatorem. Swoje wypowiedzi ilustrował zdjęciami własnego autorstwa. Dzieci z wielką uwagą słuchały opowieści naszego gościa i z dużym zaciekawieniem oglądały slajdy prezentujące dawne Mońki. O tym, że żywa lekcja historii bardzo zainteresowała uczniów świadczy ich dyskusja z p. Włodzimierzem już po formalnym zakończeniu spotkania zorganizowanego w związku z przypadającą w tym roku pięćdziesiątą rocznicą uzyskania przez Mońki praw miejskich.

Barbara Kuprel
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org