Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Świadomi ryzyka

27 lutego mieliśmy okazję spotkać się z Panią Danutą Godlewską, nauczycielką wychowania fizycznego, ale przede wszystkim niestrudzoną propagatorką zdrowego trybu życia . W obecnie obowiązującej piramidzie żywieniowej u jej podstawy znajduje się aktywność fizyczna – rozumiana nie tylko jako typowy sport ale także: chodzenie po schodach, spacer, nordic walking, etc. Według Instytutu Żywności i Żywienia codziennie na aktywność fizyczną powinniśmy poświęcić przynajmniej 30-45 minut. Kiedyś nie było z tym problemu, samo życie zmuszało nas do ruchu, nawet prace domowe wiązały się z dużym wysiłkiem fizycznym. Dzięki aktywności fizycznej do komórek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, a zabierane są produkty szkodliwe., zmniejsza się poziom insuliny, czyli uciekamy od cukrzycy, spada też poziom białka C-reaktywnego, czyli obniżamy prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych. Ruch to także lepsze ukrwienie narządów i lepsze samopoczucie.

O innym zagrożeniu zdrowia mówiła Zuzanna Wiszowata, uczennica monieckiego LO-jest to sól i cukier, niegdyś symbole dostatku, teraz spożywane w nadmiarze. Osoby z nadciśnieniem powinny ograniczyć sól, a zdrowi nie przesadzać z soleniem potraw. Niektórzy dietetycy sugerują, że sól morska jest zdrowsza od kamiennej, inni są zdania, że popularność soli morskiej jest efektem działań marketingowców. Obie sole są naturalne, nie różnią się właściwościami zdrowotnymi, a jedynie smakiem. Więcej sol można spożywać, jeśli się pocimy, w cieplejszych porach roku, lub innym klimacie. Drugim białym zabójcą jest cukier. Okazuje się,że uzależnia on bardziej niż kokaina, a można go znaleźć w najprzeróżniejszych produktach, polecanych jako samo zdrowie, typu jogurty, soki, ale również ketchupy i inne dania gotowe. Padały pytania, dlaczego taka żywność jest produkowana? Odpowiedź jest prosta-dla zysku, wykorzystując ludzkie słabości .

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org