Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Sztuka czy antysztuka. Problem wartości w sztuce współczesnej

Prelekcję na temat sztuki współczesnej poprowadził Sebastian Kochaniec, doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca i krytyk sztuki, stały współpracownik Polskiego Radia Białystok, recenzent w  poznańskim czasopismie  "Arteon" . Współredaktor kwartalnika "Marchand" - pierwszego białostockiego pisma o sztuce.

Spotkanie rozpoczęło się refleksją na temat obecności sztuki w naszym codziennym życiu, a szczególnie tej współczesnej, którą znamy tylko ze skandali , jakie co jakiś czas wywołuje, szczególnie te o obrazę uczuć religijnych. Okazuje się, że artyści od zawsze próbowali coś przemycić w swoich dziełach i w wielu z nich możemy doszukać się ukrytego przesłania, jak w obrazie "Ambasadorowie" Hanasa Holbeina, gdzie dziwny przedmiot okazuje się być czaszką, a z boku dyskretnie wisi krucyfiks. Piosenka Jacka Kaczmarskiego na temat obrazu Ambasadorowie. Czyli malujemy dla sponsora, a swoje poglądy przemycamy. Teraz sztuka jest bardzo dosłowna i bardzo często szokuje, ale tak ma być- ma skłaniać do refleksji, nie musi się nam podobać. Dajmy artystom  trochę swego czasu, często chcą nam zwrócić uwagę na zjawiska, których my jeszcze nie zauważamy. Ważne, żebyśmy mieli swoje poglądy, ale pamiętajmy, że impresjoniści też kiedyś byli krytykowani, a dziś są podziwiani. Najlepszym sędzią jest czas.

Spotkanie podsumowała Pani Bożena Wroceńska  cytując Herberta, ponieważ nie wszyscy słyszeli, pozwolę sobie przytoczyć te wersy:

jeśli tematem sztuki
będzie dzbanek rozbity
mała rozbita dusza
z wielkim żalem nad sobą

to co po nas zostanie
będzie jak płacz kochanków
w małym brudnym hotelu
kiedy świtają tapety

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org