Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Szydełkowe szaleństwa Eli

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach,  22 stycznia 2016 roku, odbyło się spotkanie z mieszkanką Moniek Panią Elżbietą Polińską, która jest pielęgniarką, a jej ogromną pasją jest szydełkowanie. Jak sama twierdzi - na szydełku umie robić od zawsze. Podstaw nauczyła ją babcia, a zaawansowanej techniki ciocia. Pani Ela potrafi za pomocą szydełka wyczarować piękne prace: serwety, firany, narzuty, dywaniki, kapelusze, parasolki, koszyczki, półmiski, bombki, dzwoneczki, gwiazdki na choinkę itd. Swoje wytwory usztywnia za pomocą wody z cukrem, ługi z vicolem oraz szkła wodnego z wodą. Projekty prac szydełkowych zamieszczone w książkach, czasopismach oraz w internecie łączy z własnymi pomysłami. Na szydełkowanie poświęca każdą wolną chwilę.

Licznie zgromadzona publiczność z podziwem oglądała prace p. Eli oraz z dużym zainteresowaniem wysłuchała rozmowy Barbary Kuprel (kier. Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach) z Elżbietą Polińską o jej szydełkowej pasji oraz o  Międzynarodowym Dniu Publicznego Dziergania, czyli WWKIPD – World Wide Knit in Public Day. Jest to święto Rękodzielników - obchodzone 13 czerwca. W tym dniu osoby tworzące na drutach i szydełku spotykają się w publicznym miejscu w celu wspólnego spędzenia czasu, wymiany doświadczeń i podzielenia się z ludźmi swoją pasją.

Na zakończenie były kwiaty, podziękowania i gratulacje.

Wywiad z p. Elą zamieszczony jest na stronie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach  Rozmowa z Elżbietą Polińską

 

Barbara Kuprel

 
 
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org