Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

"To co napędza świat"

Czytelnia Biblioteki dla Dorosłych w Mońkach miała przyjemność przedstawić szerszemu gronu odbiorców bogatą kolekcję środków płatniczych. Wystawa, którą można było obejrzeć w dniach od 7 do 30 listopada 2014 roku, zabrała nas w podróż w czasie i przestrzeni, pozwalając zapoznać się między innymi z banknotami Carskiej Rosji z XIX i XX wieku. Polskimi banknotami z okresu międzywojnia, wojny i wczesnych lat powojennych. Mogliśmy oglądać banknoty lokalne z różnych miast w Niemczech, jednodolarówkę z 1935 roku oraz środki płatnicze z różnych kontynentów.

Oprócz osób oglądających wystawę indywidualnie, pojawiły się kilkudziesięcioosobowe grupy zorganizowane z monieckich szkół podstawowych, przedszkoli i Liceum Ogólnokształcącego w Mońkach.

Wystawę umożliwiło udostępnienie części zbiorów z prywatnej kolekcji mieszkańca naszego miasta, którego wieloletnia pasja kolekcjonerska pozwoliła na pozyskanie tak bogatego zbioru.  Banknoty zostały zakupione na rynkach staroci, giełdach w Polsce i za granicą (głównie w Skandynawii). Niewielką część zakupiono przez Internet. Część kolekcji, to prezenty od znajomych.

Wystawa ”TO CO NAPĘDZA ŚWIAT” cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Biblioteka wyraża wdzięczność i serdecznie dziękuję za udostępnienie kolekcji.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org