Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

"Trudne początki niepodległości na Podlasiu".

25 października na zaproszenie starosty monieckiego Andrzeja Daniszewskiego gościliśmy w Mońkach prof. dr hab Adama Cz. Dobrońskiego. To znany na Podlasiu historyk, autor i współautor wielu publikacji naukowych, redaktor historycznych rubryk prasowych Od prawie 40 lat zajmuje się historią Białegostoku i regionu. Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Mońkach, pomagali nam również Anna i Bogdan Bielińscy. Na wykładzie obecni byli: starosta moniecki Andrzej Daniszewski, burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski, dyrektor MOK Dariusz Gwiazda, słuchacze Uniwersytetu III Wieku oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego.

Białystok i okolice odzyskały niepodległość dopiero w lutym 1919 r., ponieważ przez nasze tereny przebiega kolej grajewsko-brzeska, którą ewakuowało się wojsko niemieckie z Rosji. Wykład był bardzo ciekawy-profesor Dobroński mówił o wielu rzeczach, o których nie piszą w podręcznikach, zachęcał do śledzenia mechanizmów jakimi rządzi się historia, a nie wkuwania dat.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org