Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

VI Ranking Bibliotek

Ranking Bibliotek  organizowany jest przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą". Celem rankingu jest wskazanie i opisanie gmin, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom. 

Organizatorzy proszą o odpowiedź na ankietę z pytaniami dotyczącymi działalności biblioteki gminnej. Jest ona skierowana do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i gmin miejskich (z wyłączeniem miast na prawach powiatu).

W tej edycji rankingu wzięło udział 800 bibliotek z całej Polski, 30 proc. więcej niż rok temu. Pierwsze miejsce zdobyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie), drugie – Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie (lubelskie), a trzecie – Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdrój (Dolny Śląsk).

Biblioteka Publiczna w Mońkach zajęła 161 miejsce (poprzednio 187). Z podanych liczb wynika, że notujemy dość dużą liczbę czytelników na 1000 mieszkańców (pow. średniej, która wynosi 145), nasz czytelnik wypożycza tyle samo książek, co statystyczny użytkownik w Polsce, mamy duży deficyt jeśli chodzi o powierzchnię bibliotek na 1000 mieszkańców, mieścimy się w średniej dotyczącej ilości księgozbioru zakupionego pow. 2005 r., gorzej jest z zakupem nowych książek. Gmina Mońki przeznacza 1,45% swego budżetu na działalność biblioteki, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem.

Wiesława Filipkowska  
 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org