Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Warsztaty tworzenia stroików Bożonarodzeniowych

17 grudnia w Czytelni Biblioteki Publicznej odbyły się świąteczne warsztaty tworzenia stroików bożonarodzeniowych. Prace zostały wykonane pod czujnym okiem instruktorki Pani Agnieszki Zach zwanej Wiedźmą Biebrzańską. Różnej wielkości i utrzymane w naturalnej stylistyce stroiki będą stanowić doskonały element dekoracyjny w każdym domu! Dodatkowo Pani Agnieszka zawiesiła i przyozdobiła w bibliotece podłaźniczkę.

Podłaźniczka (podłaźnik, jutka, sad rajski, boże drzewko, wiecha) – czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie Bożego Narodzenia. W przedchrześcijańskiej tradycji wiecznie zielone drzewko, uważano za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Podobnie wieszane na nim ozdoby miały swoje znaczenie. Jabłka symbolizowały wegetację, zdrowie i urodę, orzechy miały przynosić dobrobyt i siłę, łańcuchy były symbolem więzi rodzinnych, światło świec miało chronić przed ciemnościami i złem, a dzwoneczki głosić dobrą nowinę. Podłaźniczka była nie tylko symbolem życia, ale także lasu, który tego dnia „przenikał się” niejako ze światem ludzi i umarłych.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org