Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

Wrzesień 2018

Pierwszą lekturą, która omawialiśmy po wakacyjnej przerwie była powieść amerykańskiej pisarki Sarah McCoy zatytułowana „Dzieci Kartografa”. Autorka snuje dwa wątki. Przedstawia jednocześnie przeszłość i współczesność. I pomimo, że dzieli je wiele lat, to w rezultacie łączą się w jedną całą opowieść. Główna bohaterka Sarah Brown, córka słynnego abolicjonisty Johna Browna, podobnie jak jej ojciec pomaga niewolnikom z Południa w ucieczce na Północ. Rysuje tajemne mapy, posługuje się specjalnym kodem, który umieszcza między innymi na lalkach. Jedną z nich, po latach, odnajduje w swojej piwnicy Eden. Losy obu bohaterek, chociaż tak od siebie odległe, mówią o tych samych wartościach jakimi są: miłość, rodzina, poświęcenie.

Z przyjemnością przeczytaliśmy „Dzieci Kartografa” i wcale nie byliśmy zdziwieni, gdy któryś z naszych klubowiczów nazwał to dzieło literacką perełką. Za jeden z piękniejszych cytatów z książki uznaliśmy ten, który mówi, że „nasze drogi, losy, decyzje, dzieje, przeznaczenia, łączą się i krzyżują na jednej gigantycznej mapie świata”.

Katarzyna Grzegorczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org