Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Wycieczka do Białegostoku

1 września zainteresowani słuchacze UTW mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Białegostoku. Zaprosiło nas koło Senior działające przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku. W imprezie integracyjnej brali udział seniorzy z Białegostoku, Wasilkowa i Łap.

Nasza przewodniczka Pani Iza Szafrańska pokazała nam Białystok, jakiego jeszcze nie znaliśmy. Spacer po mieście rozpoczął się od zwiedzania założenia pałacowo-ogrodowego Branickich. Mieliśmy okazję posłuchać o historii pałacu i spojrzeć na ogrody, tak jak patrzyli jego mieszkańcy- z balkonu. Później obejrzeliśmy miejsce , gdzie niegdyś stała centralna synagoga Białegostoku, w której Niemcy spalili kilkaset Żydów, niszcząc też budynek. Stoi tam kamień upamiętniający to wydarzenie i symboliczny pomnik. Miejsce to zostało obudowane blokami co sprawia, że nie jest widoczne z głównych miejsc spacerowych. O esperanto i Ludwiku Zamenhofie porozmawialiśmy przy jego pomniku. Ponieważ motywem przewodnim była wielokulturowość Białegostoku zwiedzanie centrum miasta zakończyliśmy w cerkwi-katedrze diecezji białostocko-gdańskiej tzw. Soborze św. Mikołaja. Następnie przewieziono nas specjalnym autobusem do Kampusu Uniwersyteckiego, który mnie osobiście zaskoczył ciekawą architekturą, połączeniem szkła i metalu z roślinami. Wszystkie budynki są doskonale wkomponowane w otaczającą je przyrodę. Mieszczą się tam wydziały przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Mieliśmy tam okazję obejrzeć gabinet Ryszarda Kaczorowskiego, którego wyposażenie podarowała jego żona Karolina. Podziwialiśmy też zbiory Centrum Przyrodniczego, o których bardzo ciekawie opowiadał pracownik uniwersytetu, który brał udział w arktycznych wyprawach polskich naukowców.

Spotkanie zakończyło się na terenie Białostockiego Ośrodka Sportów Wodnych w Dojlidach przy wspólnym ognisku i biesiadzie z piosenką.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim organizatorom na ręce Pani Teresy Pruciak za wspaniałą organizację i fantastyczną atmosferę. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org