Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Wystawa z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Biblioteka Publiczna w Mońkach zaprasza na wystawę  poświęconą 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na wystawie można obejrzeć reprodukcje plakatów kolportowanych w czasie Powstania Warszawskiego. Są to min.:

Oto dziś dzień krwi i chwały-powstał na przełomie sierpnia i września w pracowni na Wilczej-autor nieznany, był kolportowany w Śródmieściu.

Chwała-powstał pod koniec sierpnia w pracowni na Wilczej-autor nieznany-  był kolportowany w Śródmieściu

Tygrys do budy-powstał w pracowni przy ul. Górskiego we wrześniu 1944 r. na zlecenie IV Wydziału BiP AK.-autor nieznany-  był kolportowany w Śródmieściu

Warszawskie dzieci pójdziemy w bój-powstał na przełomie sierpnia i września-autor Władysław Sosnowski z Szarych Szeregów pseud. „Nemo”- kolportowany w Śródmieściu, na Tamce i częściowo na Woli

PŻ (Pomoc żołnierzowi)-powstał we wrześniu w pracowni na Wilczej-autor nieznany- był kolportowany w Śródmieściu

Reprodukcje na wystawie pochodzą z wydawnictwa :"Plakaty Powstańczej Warszawy", opracowanego przez StanisławaMiedzę-Tomaszewskiego, KAW 1989. ofiarowanego nam przez Pana Krzysztofa Wojciechowskiego z Warszawy.
Na wystawie można też obejrzeć wydawnictwa dotyczące Powstania i dalszych losów powstańców min. biuletyny „Echo 166”- informator Klubu 3. Kompanii Batalionu „Kiliński” Żołnierzy Armii Krajowej,kwartalniki „Kiliński: arkusz wspomnień i działań :[arkusz wspomnień i działań Środowiska ŚZŻAK Batalionu Armii Krajowej "Kiliński"],[Warszawa] : ŚZŻAK BAKK, 1999-2005. oraz inne druki ulotne.

 

Plakaty jako barwne litografie o wymiarach, 100 x 70 cm były drukowane w Tajnych Zakładach Wydawniczych przy ul. Chmielnej. Zachowało się bardzo mało oryginałów. Wiedzę o nich czerpano głównie ze zdjęć . Eugeniusz Lokajski „Brok” i Joachim Joachimczyk „Joachim” dokumentowali plakaty wiszące na ulicach powstańczej Warszawy. Jednak większość plakatów znalazła się na zdjęciach przypadkowo, będąc tłem do rozgrywających się wydarzeń. Odtworzył je potem Stanisław Tomaszewski- Miedza, polski grafik i artysta, żołnierz AK, podczas okupacji dokumentował zbrodnie hitlerowskie w Polsce, Aresztowany przez Gestapo uciekł ze szpitala. Jego niezwykła ucieczka stanowiła podstawę scenariusza filmu  „Umarłem, aby żyć”.

  Zapraszamy

            

 

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org